3èEP Tenim futur!! El meu compromís

Anuncio
3èEP
Quadern inicial
Tenim futur!!
El meu compromís
Quadern inicial
INTRODUCCIÓ
L’objectiu 1, eliminar la pobresa
extrema i la fam, ens parla d’una
realitat multidimensional i canviant. La
pobresa pot ser entesa com la manca
d’ ingressos o béns necessaris per a
satisfer las necessitats bàsiques
(alimentació, roba, etc.) o bé, com la
manca d’opcions i oportunitats per a
arribar a un nivell de vida digne (feina,
sanitat, educació de qualitat, etc.).
La pobresa és fam. La pobresa és no
tenir una vivenda on aixoplugar-se. La
pobresa és no poder anar a l’escola o
no saber llegir. Però també és no tenir
treball, tenir por del futur, aprendre a
llegir i escriure i no poder continuar els
estudis, no poder pagar les medecines
necessàries per salvar la vida del meu
fill, no veure la manera de sortir del
cercle de la misèria ...
La unitat didàctica que et presentem
vol tractar aquesta dimensió de la
pobresa: la falta d’oportunitats. A
través de Sherly, una nena de la selva
peruana, acompanyarem els alumnes a
un món aparentment feliç enmig de la
naturalesa, però ple d’obstacles per al
desenvolupament. Sherly ens mostrarà
com és la seva educació, amb quins
mitjans
compta, quin ambient
l’afavoreix o li barra l’aprenentatge,
quina és la cobertura sanitària, quines
són les seves aspiracions per al futur.
El professor, en el seu treball de
mitjancer, ha de procurar que els
alumnes s’adonin d’aquesta lectura de
la realitat. Ha de portar els alumnes a
reflexionar per què la Sherly és pobra,
quines possibilitats té i quins són els
mitjans de què disposem nosaltres per
a créixer i educar-nos.
Aquest punt de vista ens parla de les
dinàmiques que frenen o impedeixen
el desenvolupament humà i que
influeixen
directament
en
la
marginació de persones i pobles
sencers.
Es presenten propostes didàctiques
per a treballar durant, almenys, una
setmana especialment en les àrees de
Llengua, Matemàtiques, Coneixement
del Medi, Educació Artística i Educació
Física, i sempre a criteri del professor.
OBJECTIUS GENERALS
1. Conèixer i valorar una realitat diferent de la pròpia.
2. Descobrir el conjunt de mancances que porten a una
persona o a un poble a veure’s exclòs.
3. Valorar aquelles coses que ens permeten un
desenvolupament harmònic i que són font d’oportunitats.
Quadern inicial
CONCEPTUALS
CONTINGUTS DIDÀCTICS
1.
2.
3.
4.
5.
Exclusió-inclusió.
L’escola, motor de desenvolupament.
La pobresa com a falta d’oportunitats.
El desenvolupament personal.
La salut.
PROCEDIMENTALS
1.
2.
3.
4.
5.
Obtenir informació a través d’un text llegit.
Expressió oral, escrita i gràfica dels conceptes treballats.
Selecció de la informació més rellevant.
Anàlisi i valoració dels resultats de diverses opinions.
Expressió plàstica i creativa.
ACTITUDINALS
1. Interès, valoració i respecte cap a la realitat d’altres països i
2.
3.
4.
5.
la seva diversitat cultural.
Costum de fer un debat i expressar experiències personals.
Participació en el diàleg a la classe.
Valoració dels mitjans que em permeten desenvolupar-me.
Actitud tolerant enfront de la diversitat d’opinions.
METODOLOGIA I AVALUACIÓ
La unitat didàctica que presentem està dissenyada per a ser introduïda en la
feina diària de l’educador, exposant-la com una unitat més en les àrees de
Llengua, Matemàtiques, Coneixement del Medi, Educació Artística i Educació
Física.
El desenvolupament metodològic es planteja a l’entorn dels principis següents,
que hauran de tenir-se en compte quan es faci l’avaluació:
o Una actitud participativa, que pretén fomentar actituds cooperatives i no
competitives per mitjà del diàleg constructiu a classe.
o Una educació basada en l’empatia, amb l’objectiu de fomentar un
pensament crític, creatiu i solidari.
o Una actitud oberta i reflexiva que afavoreixi l’aprenentatge.
Quadern inicial
Descargar